Centrum Medyczne Kamedi
« Wróć

RFA

Ablacja zmian ogniskowych tarczycy laserem przy użyciu fal o częstotliwości fal radiowych (ang. RFA- Radiofrequency Ablation)

Guzki tarczycy są bardzo częstymi łagodnymi zmianami, które mogą powodować objawy uciskowe na tchawicę lub wpływać na czynność tarczycy. 

Procedura RFA polega na znaczącym zmniejszeniu rozmiarów guza za pomocą igły wprowadzonej do jego wnętrza i zaliczana jest do zabiegów małoinwazyjnych.

Zabieg rozpoczyna się od miejscowego znieczulenia skóry i tkanki podskórnej w okolicy tarczycy pod kontrolą ultrasonograficzną. Następnie igłę wprowadza się do leczonego guzka, śledząc tor igły na monitorze aparatu ultrasonograficznego. Po kontroli i ustabilizowaniu pozycji igły, rozpoczyna się proces nagrzewania jedynie końcówki igły, co pozwala na uzyskanie efektu terapeutycznego zabiegu, w ściśle określnym miejscu.  Opisana technika pozwala zniszczyć kilka do stu procent tkanki guza. Proporcjonalnie do zniszczonej masy guza, ulegają zmniejszeniu objawy ucisku na tchawicę czy na pozostały miąższ tarczycy. Efekty terapeutyczne widoczne sią po kilku tygodniach lub miesiącach od wykonania zabiegu.  W razie braku satysfakcjonującego efektu leczniczego, zabieg może być powtórzony. Ponadto, w przypadku braku efektu lub pojawienia się innych zmian ogniskowych w tarczycy chory może mieć też wykonany klasyczny zabieg chirurgiczny. Zaletą zabiegu jest jego małoinwazyjność oraz kontrola objawów bez konieczności wykonywania złożonej procedury chirurgicznej. U większości pacjentów zabieg można wykonać w warunkach ambulatoryjnych bez konieczności pobytu w szpitalu. Jednak po zabiegu istnieje możliwość uzyskania kilku dni zwolnienia.

Oczekiwane rezultaty zabiegu RFA

Efekty terapeutyczne widoczne są po kilku tygodniach lub miesiącach od wykonania zabiegu. Polegają na znacznym zmniejszeniu objętości guzów.  

Ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych

 Każda procedura zabiegowa wiąże się z ryzykiem wystąpienia zdarzeń niepożądanych.

 Możliwe działania niepożądane to przede wszystkim wystąpienie miejscowego i przemijającego bólu i dyskomfortu zlokalizowanego w obrębie szyi. W pierwszej dobie po zabiegu może wystąpić uczucie wzmożonego napięcia skóry w okolicy szyi. Opisane dolegliwości dobrze reagują na dostępne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Może wystąpić krwiak w okolicy nakłuwanej, najczęściej bez istotnych klinicznie powikłań. Może wystąpić gorączka, która najczęściej ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni po zabiegu. Powikłania ropne występują bardzo rzadko. Opisano możliwość wystąpienia zmiany głosu (dysfonia). Wystąpienie tego objawu należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi. W większości przypadków to przemijające i odwracalne zmiany związane z zapaleniem nerwów krtaniowych wstecznych przebiegających w pobliżu tarczycy. Możliwe jest trwałe uszkodzenie motoryki krtani. Odległym, rzadkim powikłaniem jest zapalenie mięśni i tkanek podskórnych szyi.

Alternatywną opcją terapeutyczną dla zabiegów laserowych jest klasyczna operacja chirurgiczna tarczycy- zwykle pozostawiająca bliznę około 3-5 cm w okolicy szyi, oraz jest związana z większą liczbą powikłań.

 

Przeciwwskazaniem do zabiegu ablacji RFA są:

  1. Brak zgody chorego na zabieg
  2. Brak współpracy ze strony chorego.
  3. Ropne zakażenie skóry i tkanki podskórnej w okolicy nakłuwanej
  4. Ciężkie choroby kręgosłupa uniemożliwiające techniczne wykonanie procedury (leżenie płasko na wznak)
  5. Obecność rozruszników serca
  6. Obecność innych urządzeń wszczepionych do organizmu pacjenta generujących pole elektromagnetyczne, których nie można wyłączyć na czas zabiegu
  7. Obecność choroby nowotworowej (kwestia indywidualna do rozważenia z lekarzem wykonującym zabieg).

Na skróty