Centrum Medyczne Kamedi
« Wróć...

Laryngologia

Zajmujemy się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób uszu, nosa i zatok przynosowych, gardła i krtani. W ramach poradni realizujemy konsultacje laryngologiczne oraz konsultacje kwalifikujące do zabiegów operacyjnych (uszu, przegrody nosa, małżowin nosowych, zatok przynosowych, migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego oraz krtani)

Poradnia wyposażona jest w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny do diagnostyki endoskopowej:

- videolaryngoskopia

Nieinwazyjna metoda pozwalająca na dokładną ocenę anatomii i fizjologii krtani. Jest nieodłącznym elementem diagnostyki w przypadku zaburzeń głosu. Umożliwia ocenę napięcia i ruchomości fałdów głosowych. Pozwala na dokładną wizualizację zmian zapalnych, przerostowych i guzowatych krtani. Stanowi element badania kontrolnego pacjentów w trakcie rehabilitacji foniatrycznej oraz po zabiegach operacyjnych krtani. Zalecana także u pacjentów pracujących głosem oraz u chorych przed i po operacji gruczołu tarczowego.  Badanie wykonywane jest przy użyciu sztywnego endoskopu sprzężonego z kamerą i torem wizyjnym. Badanie jest nagrywane, co pozwala na jego dokładną analizę oraz porównanie z innymi wynikami. Pacjent otrzymuje wynik w formie opisowej z załączonymi zdjęciami wykonanymi w fazie oddechowej i fonacyjnej.

- nasofiberoskopia

To badanie umożliwiające dokładną ocenę górnych dróg oddechowych (nos, nosogardło, gardło i krtań).  Szczególnie zalecane w celu oceny struktur nosogardła: migdałek gardłowy, ujścia gardłowe trąbek słuchowych oraz podejrzeniu zmian nowotworowych.  Nasofiberoskopia znajduje także zastosowanie u pacjentów, u których nie można wykonać badania videolaryngoskopowego (np. w przypadku silnego odruchu wymiotnego lub po rozległych zabiegach w obrębie jamy ustnej i gardła). Badanie wykonywane jest przy użyciu giętkiego endoskopu sprzężonego z kamerą i torem wizyjnym. Badanie jest nagrywane, co pozwala na jego dokładną analizę oraz porównanie z innymi wynikami.

W ramach poradni wykonywane są także drobne zabiegi:

- usuwanie nadmiaru woskowiny z przewodu słuchowego zewnętrznego

- elektrokoagulacja ok. splotu Kiesselbacha w przypadku nawracających krwawień z nosa

- usuwanie drobnych zmian jamy ustnej, gardła i ucha + ocena histopatologiczna

- usuwanie szwów i zmiana opatrunków po zabiegach operacyjnych

Na skróty